DeWalt DCK2050H2 POWERSTACK™ Twin Pack 18V 2 x 5.0Ah Li-ion
Product image 1
 DEWALT DCK2050H2 POWERSTACK™ Twin Pack
The DEWALT DCK2050H2 POWERSTACK™ Twin Pack contains the following:
DeWalt 18V DCD805 XR Brushless G3 Combi
  • Offers greater visibility in dark, and confined spaces.
DeWalt 18V DCD805 XR Brushless G3 Combi Specifications:
  • Chuck  13mm
  • No Load Speed  0-650/2,000/min
  • Impact Rate  34,000/bpm
  • Max. Torque  90Nm
  • Capacity:
  • Steel  13mm
  • Masonry  13mm
  • Wood  55mm
DeWalt 18V DCF850 XR Brushless Impact Driver
  • 3 mode switch for enhanced control.
  • Precision Drive which prevents damage to the material, and fastener in smaller jobs.
DeWalt 18V DCF850 XR Brushless Impact Driver Specifications:
  • Bit Holder  6.35mm (1/4in)
  • No Load Speed  0-1,000/2,800/3,250/min
  • Impact Rate  3,800/bpm
  • Max. Torque  205Nm
  • Weight  0.9kg
Also supplied with:
2 x 18V 5.0Ah POWERSTACK™ Li-ion Batteries
1 x Multi-Voltage Charger 10.8-18V Li-ion
1 x TSTAK­™ II Toolbox
MTN Shop - Proudly Supplying DeWalt Products
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Chuck  13mm
  • Max. Torque  90Nm
  • Capacity:
  • Steel  13mm
  • Masonry  13mm
  • Wood  55mm
  • Bit Holder  6.35mm (1/4in)
  • Max. Torque  205Nm
  • Weight  0.9kg
Also supplied with:
1 x TSTAK­™ II Toolbox
You may also like
NEW
Thumbnail 1
DeWalt Concealer Clear Goggles
-65%NEW