HiKOKI UR18DSDL Site Radio 18V Bare Unit
Product image 1
The HiKOKI UR18DSDL Site Radio is equipped with a DAB receiver for superior sound quality from 2 x 90mm speakers. It has a resin and rubber frame for excellent protection and it is IPX4 water-resistant (IPX4 offers protection from a splash of water for at least 5 minutes).
The radio features a storage case that holds most smart phones. It features Bluetooth® wireless technology and has a USB socket to charge devices. The radio also features an AUX input that connects to a 3.5mm headphone socket.
The UR18DSDL radio runs off any Hitachi 14.4V or 18V Li-ion battery (NOT included). It provides up to 19 hours operation with a 5.0Ah battery.
Supplied with: 1 x AC Adaptor & 2 x AA Batteries.
Manufacturer Part No: UR18DSDL/J4
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
HiKOKI UR18DSDL Site Radio 18V Bare Unit | MTN SHOP