Yale Locks Doormaster Multi Point Professional Replacement uPVC Lock YDM-PRO-PVC-45
Product image 1
Key Features:
  • Fixing tabs for easy and secure fitting.
  • Rounded ends for safe installation.
  • 10 year guarantee.
  • Tested to Police Approved Secured By Design standard and PAS 24 door set capable.
Specifications:
  • Length: 92mm
  • Backset: 45mm
  • Faceplate: 16mm
  • Three hooks and two rollers for enhanced security
  • Compatible with PVCu doors
References:
  • Manufacturer: Yale
  • Product Line: Doormaster™ Professional
  • Manufacturer Part No: YDM-PRO-PVCU-45
Product Information
Shipping & Returns
Description
Key Features:
  • 10 year guarantee.
Specifications:
  • Length: 92mm
  • Backset: 45mm
  • Faceplate: 16mm